25.05.2014

Sushi futomaki z łososiem, sałatą i awokado.





Sushi futomaki z łososiem, sałatą i awokado


mata do zawijania
4 płaty wodorostów nori
250 g ryżu do sushi
125 g łososia wędzonego na gorąco
pół awokado
liście sałaty
czarny sezam
sos sojowy do podania


Ryż przygotowujemy zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Najlepiej przygotować go kilka godzin wcześniej, przed użyciem musi być zupełnie zimny. 
Łososia rozdrabniamy widelcem na małe kawałki. Awokado myjemy, obieramy i kroimy w paseczki. Liście sałaty płuczemy, osuszamy i rwiemy na małe kawałki. 
Płat nori układamy na macie, na całej powierzchni rozprowadzamy ryż, pozostawiając z jednej strony centymetr a z drugiej strony trzy centymetry przerwy. 
Palcem wskazującym, mniej więcej w połowie, robimy w ryżu wgłębienie, w którym układamy sałatę, kawałki łososia i paseczki awokado. Całość obsypujemy czarnym sezamem (tak to powinno wyglądać przed zwinięciem - zdjęcie).
Teraz zawijanie. Delikatnie podnosimy brzeg maty, zwijamy brzeg do środka lekko przytrzymując składniki, maty nie zawijamy do środa. Zwinięty rulon dociskamy, by składniki dobrze się połączyły. 
Gotowy rulon wyciągamy z maty i kroimy na ok. 6-7 kawałków. 


Smacznego!


23.05.2014

Omlet po niderlandzku.





Omlet po niderlandzku 
(przepis pochodzi ze strony: codziszjemnasniadanie.pl)


50 g masła
120 g mąki pszennej
110 ml mleka
2 jajka
szczypta soli
tabliczka mlecznej czekolady
100 g mrożonych wiśni
cukier puder 
liście mięty


Do piekarnika wkładamy żeliwną patelnię i nagrzewamy go do 220 stopni. Nagrzanie się do tej temperatury zajmuje mojemu piekarnikowi ok 20-25 minut. Mniej więcej w połowie nagrzewania do patelni wrzucam masło, by się roztopiło.
Mąkę, mleko, jajka i sól łączymy w misce za pomocą trzepaczki. Gdy piekarnik się nagrzeje, a masło rozpuści na środek patelni wylewamy ciasto. Pieczemy przez 15 minut. 
Gdy omlet się piecze, czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej.
Po upieczeniu z patelni wylewamy nadmiar masła. Gotowego omleta obsypujemy wiśniami, posypujemy cukrem pudrem, listkami mięty i oblewamy toną czekolady.
Porcja na 3 osoby. 


Smacznego!


18.05.2014

Tarta szparagowa na cieście francuskim





Tarta szparagowa na cieście francuskim


porcja ciasta francuskiego
2 jajka
100 ml śmietanki 30%
sól i pieprz
pół pęczka szparagów 


Piekarnik nagrzewamy do 190˚C.
Szparagi myjemy i odcinamy zdrewniałe końce, odkładamy. 
Jajka wbijamy do miski, wlewamy śmietankę, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. 
Prostokątną formę wykładamy papierem do pieczenia, wkładamy ciasto francuskie, brzegi lekko zaginamy. Podpiekamy przez ok. 15 minut. 
Na podpieczony spód wylewamy masę jajeczną, układamy szparagi. 
Ponownie wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 20 minut. 


Smacznego!

15.05.2014

Pralinki pistacjowe





Pralinki pistacjowe


100 g pistacji (waga w łupinkach)
100 g białej czekolady
3 łyżki śmietanki 30%
płatki migdałowe do obtoczenia 


Pistacje obieramy z łupinek i wrzucamy do miseczki, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut, by pozbyć się skórek i soli. Orzeszki obieramy, osuszamy i wrzucamy do blendera lub młynka do kawy, mielimy, masa nie musi być idealnie gładka. Czekoladę z dodatkiem śmietanki topimy w kąpieli wodnej. Masę pistacjową łączymy z czekoladą. Miskę przykrywamy folią i wkładamy na całą noc do lodówki, by masa zgęstniała. Następnego dnia formujemy pralinki wielkości orzecha włoskiego, które obtaczamy w płatkach migdałowych. Przechowujemy w lodówce. 


Smacznego! 

7.05.2014

Tarta migdałowa z rabarbarem





Tarta migdałowa z rabarbarem 


ciasto
100 g mąki pszennej
1 łyżka cukru pudru
60 g zimnego masła
1 żółtko (białka nie wyrzucamy)

nadzienie
2 łyżki zmielonych migdałów
1 łyżka cukru pudru
1 łyżka masła
1 białko

1 łodyga rabarbaru + cukier do obsypania


Rabarbar kroimy na kawałki równe szerokości blaszki, wrzucamy do miski i zasypujemy cukrem.
Mąkę mieszamy z cukrem pudrem, dodajemy pokrojone na kawałki masło, składniki rozcieramy między palcami aż powstanie kruszonka. Wbijamy żółtko i szybo zagniatamy gładkie ciasto.
Podłużną formę wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wałkujemy, wylepiamy nim dno i boki formy. Nakłuwamy widelcem i chłodzimy w lodówce.
Piekarnik rozgrzewamy do 190 stopni. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, formę z ciastem wyciągamy z lodówki i wkładamy do piekarnika, podpiekamy przez 15 minut.
Zmielone migdały i cukier wsypujemy do miski, dodajemy masło i miksujemy do uzyskania gładkiej masy. Na koniec dodajemy białko, miksujemy aż składniki dobrze się połączą.
Na podpieczonym spodzie układamy kawałki rabarbaru, wierzch oblewamy masą migdałową.
Tartę pieczemy przez 20 minut w 190 stopniach, następnie przykrywamy folią i podpiekamy kolejne 10 minut. Po upieczeniu obsypujemy cukrem pudrem.


Smacznego!

5.05.2014

Zupa szczawiowa mojej mamy













Zupa szczawiowa mojej mamy


3 litry wody
300 g żeberek
1 średniej wielkości marchewka
1 pietruszka 
kawałek selera 
5 ziemniaków 
4 solidne garście szczawiu 
pół opakowania kwaśnej śmietany 
pół szklanki wody
1 łyżka mąki
4 jajka ugotowane na twardo
sól i pieprz do smaku


Wodę wlewamy do garnka, solimy do smaku. Żeberka myjemy, oczyszczamy i wrzucamy do gotującej się wody. Po zagotowaniu zmniejszamy płomień, tak by wywar delikatnie bulgotał.
Po 20 minutach wrzucamy startą na tarce o grubych oczkach marchewkę, pietruszkę i seler oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy do miękkości. Szczaw myjemy, pozbawiamy gałązek i drobno siekamy. Dodajemy do wywaru, gotujemy przez kilka minut. Śmietanę łączymy z wodą i mąką, wlewamy do zupy. Jajka kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka. Doprawiamy solą i pieprzem.


Smacznego!