25.11.2016

Bułki jogurtowe





Bułki jogurtowe
(Inspiracja: O chlebie)


300 g mąki pszennej
8 g suszonych drożdży
3/4 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru 
100 ml wody 
150 g jogurtu naturalnego 
1 łyżka oleju


Mąkę mieszamy z drożdżami, solą i cukrem. Stopniowo wlewamy wodę, olej, dodajemy jogurt, wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości, po tym czasie ciasto dzielimy na 8 części, formujemy okrągłe bułeczki, układamy je w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, odstawiamy do napuszenia. Po ok 40 minutach, wierzch smarujemy mlekiem, obsypujemy solą w płatkach lub innymi ulubionymi dodatkami. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni, bułki pieczemy przez ok. 20 minut.


Smacznego!


19.11.2016

Krem daktylowy (wegański, bez cukru) i naleśniki z kremem daktylowym









Uwagi:
*krem można wykorzystać na wiele sposobów, smarować gofry, przełożyć kruche ciastka, jest też idealnym kremem do tortu. 


Krem daktylowy 
(Inspiracja: Jadłonomia)


1 szklanka daktyli
2 łyżki masła orzechowego 
1/3 łyżeczki cynamonu


Daktyle zalewamy gorącą wodą, odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie wodę wylewamy. W wysokim naczyniu umieszczamy namoczone daktyle, masło orzechowe i cynamon, miksujemy blenderem do uzyskania gładkiego kremu. 
Krem przekładamy do słoiczka, przechowujemy w lodówce. 


Naleśniki 


1 szklanka mleka
1 jajko
3/4 szklanki mąki pszennej
1 łyżka ksylitolu (lub cukru)
szczypta soli 
olej do smażenia


Składniki umieszczamy w misce, miksujemy do uzyskania gładkiej masy. Patelnię smarujemy olejem przy pomocy silikonowego pędzelka, porcję ciasta wylewamy na porządnie rozgrzaną patelnię, naleśniki smażymy na złotobrązowy kolor. Z podanego przepisu otrzymacie ok. 6 naleśników. 


Smacznego!


8.11.2016

Pizza z kamienia





Uwagi:
*pizzę piekę na kamieniu, granitowym kafelku chodnikowym, kupionym w markecie budowlanym za niecałe 10 zł, takim, sprawdza się idealnie. Przed użyciem należy go bardzo dokładnie wyszorować.
**idealny przepis na ciasto znajdziecie tutaj. Ciasta na pizzę nie powinno się wałkować, tylko rozciągać dłońmi, rozciągnięty do odpowiednich rozmiarów placek wypełniamy wybranymi dodatkami.
***przed nałożeniem pizzy na kamień należy go porządnie rozgrzać, kamień kładziemy na blasze z piekarnika, rozgrzewamy piekarnik do maksymalnej temperatury.
****pizzę przygotowujemy na obsypanej mąką desce lub blasze, zwinnym i zdecydowanym ruchem przekładamy ją na rozgrzany kamień. Pieczemy krótko, ok 6 minut.